A chronological list of winners is presented below indexed by categories, history, and prize amounts.

Scholarship Winners:
2021
  • Filippo Delzanno- JRO-LAHS
  • William McTeigue- NLF-LAHS
  • Ursula Coe – RH-LAHS
  • Mikayala Mutz- DFSC-REG-SF
  • Jeraldine De Los Santos- MMLW-REG-C
  • Bella Root- NCM-REG-SF
  • Anthony Lestone- NCM-LAHS
  • Ethan Jones- NMC-LAHS
  • Leah Trujillo- NMC-REG-P
  • Logan Black- LAHS69-LAHS
  • Karin Ebey- JLG-LAHS
2020
  • Lillian Petersen- JRO-LAHS
  • Talia Ben-Naim  – MHA-LAHS
  • Cinlong Huang- NLF-LAHS
  • Allison Peterson – RH-LAHS
  • Oisin O’Connell- DFSC-REG-SF
  • Dimitri Lopez- NCM-REG-C
  • Oscar Sandoval Torres- NCM-REG-C
  • Sarah Crotzer- NMC-LAHS
  • Zoe Dukeminier- NMC-REG-SF
  • Ellie Oldham- LAHS69-LAHS
  • Maya Holder- EBT-REG-SF
2019
  • Steven Zhao – JRO-LAHS
  • Sonyia Williams  – JLG-LAHS
  • Taylor Roybal – LANB-P
  • Christopher Koh – NCM-LAHS
  • Joseph Sarrao – NLF-LAHS
  • Jonathan Doorn – RH-LAHS
  • Amanda Li – NMC-LAHS
  • Noelia Topete – DFSC-REG-P
  • Ariana Garcia – NCM-REG-C
  • Elizabeth Walker – NMC-REG-C
2018
  • Phillip Martin – JRO
  • Zoe Hemez – MHA
  • Ben Rees – LANB
  • David Gao – NCM-LAHS
  • Priyanka Velappan – NLF
  • Junseo Kim – RH
  • Matilde Jacobson – NMC-LAHS
  • Matthew Quintana – NEB-P
  • Ashlyn Vigil – NCM-REG-SF
  • Lawrence Mirabal – NMC-REG-SF
2017
  • Wilbur Wang – JRO
  • Faith Koh – MHA –
  • Bethany Rose Click – LANB
  • Tabitha Welch – CRE-LAHS
  • Michelle Yang – NCM-LAHS
  • Irene Kwon – JLG
  • Jennifer Wang – NLF
  • Anthony Teba – Special Award-6
  • Dominic Roybal – NEB-P
  • Jessica Sipos – JRO-C
  • Brian Ortiz – LANB-SF
2016
  • Jovan Zhang – JRO
  • Katherine Wang – MHA
  • Victor Kim – LANB
  • EliseAnne Koskelo – CRE-LAHS
  • Rachel Wallstrom – NCM-LAHS
  • Nikola Draganic – JLG
  • Rebecca Cai – NLF
  • John Rees – Special Award-5
  • Megan Vigil – NEB-P
  • Jackson D. Miller – NCM-REG-SF
  • Carolina Tavarez – JRO-C
  • Luis Aguilar – JRO-C-LANB
2015
  • Alexander Swart – JRO
  • Kate Margevicius – MHA
  • William Zhao – LANB
  • Chloe Madsen Keilers – CRE-LAHS
  • Vincent Tang – NCM-LAHS
  • Gerald Collom – JLG
  • Everett Key – NLF
  • Sudeep Dasari – JRO-LAHS
  • Megan Kuzmack – JRO-LAHS
  • Daniella Martinez – NEB-P
  • Andres Ortiz – NCM-REG-SF
  • Ursula Vold – JRO-SF
  • Grecia Morales Vega – LANB-SF
2014
  • Alexandr Wang – JRO
  • Jing Xie – MHA
  • Ju Hyun Lee – LANB
  • Charles Mielke – CRE-LAHS
  • Colin Hemez – NCM-L
  • Daniel Ahrens – JLG
  • Anthony Garcia – JRO-C
  • Leticia Gomez – NEB-P
  • Zachary Grand – CRE-REG-SF
  • Greta A. Miller – NCM-REG-SF
  • Eliana Otero-Bell – LANB-SF
2013
  • Aaron Bao – JRO
  • Laura Wendelberger – MHA
  • Paula Majewska – LANB
  • Simona Martin – TLR
  • Jessie Zhao – JLG
  • Kevin Gao – NCM-LAHS
  • Marcos Castellano – NEB-P
  • Yomi Ngasa Tadfor – LANB-SF
  • Anna Elizabeth Diaz – JRO-C
2012
  • Scott Carlsten – JRO
  • Miriam Barnum – MHA
  • Horace Zhang – LANB
  • Megan Kelly – TLR
  • Jin Park – JLG
  • Andrew Zhao – NCM-LAHS
  • Celestina A. Martinez – NEB-P
  • Michael Hyde – LANB-SF
  • Hannah McCarthy – NCM-REG
2011
  • Emily TenCate – JRO
  • Ellen Rabin – MHA
  • Shannon Burns – JLG
  • Edward Dai – NCM-LAHS
  • David Li – TLR
  • Peter Song – LANB
  • Alison Mercer-Smith – JRO-LAHS
  • Andre F. Miller – NCM-REG-SF
  • Deanna Lopez – NEB-P
  • Ronald Orozco – JRO-C
  • Joshua Catanach – LANB-SF
2010
  • Kathy Lin – JRO
  • Kendra Smale – MHA
  • Jason Bossert – JLG
  • Katherine Rooney – NCM-LAHS
  • Miles Carlsten – TLR
  • Victoria Maqueda – LANB
  • Gina Stroud – LANB
  • Rhett Spencer – NCM-REG-SF
  • Tom Nakotte – NEB-P
  • Johnathan Maestas – JRO-C
  • Justin D. Baca – LANB-SF
2009
  • Daniel Trugman – JRO
  • Lauren A. Castro – MHA
  • Eric Dai – JLG
  • Lisa Anne Hendricks – TLR
  • Adam M. Izraelevitz – LANB
  • Catherine Chen – LANB
  • Alexandra Bailey – JRO-SF
  • Andrew Hyde – LANB-SF
  • Janelle Roybal – Special Award-4
2008
  • Benjamin Dozier – JRO
  • Victoria Webster – MHA
  • Marina Volegova – JLG
  • Anna Sofia Bridge – TLR
  • Shidong Chen – LANB
  • Nicholas Tiee – LANB
  • Morgan Pruitt – NEB-P
  • Richard J. Rivera – NEB-P
  • Joshua Sanchez – NEB-P
  • Ellie Powell – LANB-SF
2007
  • Jacob S. Izraelevitz – JRO
  • Eva Uribe – MHA
  • Anna T. Trugman – JLG
  • Philippe Levy – TLR
  • Brendan A. Barraclough – LANB
  • Jordan Rose Schoonover – LANB
  • Renee Hemsing – Special Award-3
  • Robin Adriana Montoya – NEB-P
  • Benjamin Foreback – JRO-SF
  • Luwen Huang – LANB-SF
2006
  • Yuan Mei – JRO
  • Aibigail Worland – MHA
  • Maeve Sterbenz – TLR
  • Connie Gao – LANB
  • Alayna Rodriguez – LANB
  • Jose Lorenzo Castellano – NEB-P
  • Dahlia Musharrafieh – NEB-SF
  • Teressa R. Specht – NEB-SF
2005
  • Kevin Claytor – JRO
  • Anna Kathryn Miller – MHA
  • Sean Peterson – TLR
  • Zigfried Hampel-Arias – LANB
  • Madeline S. Tiee – LANB
  • Jessie Zepeda – NEB-C
  • Stephanie K. Montoya – NEB-P
  • Leif Hopkins – NEB-SF
2004
  • Andrew W. Gisler – JRO
  • Terri L. Cheng – MHA
  • Rima J. Turner – TLR and Special Award-2
  • Joseph H. Izraelevitz – LANB
  • Philip V. Worland – LANB
  • Jaclyn A. Herrera – NEB-P
  • Patrick J. Manzanares – NEB-P
  • Melissa Gibbons – NEB-SF
2003
  • Mariana M. Uribe – JRO
  • Jessica M. Schroeder – MLA
  • Nathan D. Anderegg-Smith – LANB
  • Sabrina S. Bartlett – LANB
  • Glenna C. Martin – NEB-C
  • Rebecca Ann Gonzales – NEB-P
  • Michael Garcia – NEB-SF
  • Amanda E. Lo – NEB-SF
  • Laura Stupin – NEB-SF
2002
  • Daniel J. Hoise – JRO
  • Audrey E. Walstrom – MLA
  • Katheryn Detwiler – LANB
  • William E. Nichols – LANB
  • Briana D. Ormsbee – NEB-C
  • Stephanie M. Redman – NEB-P
  • Jennifer A. Bartels – NEB-SF
  • Vincent M. Martinez – NEB-SF
2001
  • Christopher A. Werley – JRO
  • Rebecca Hammon – MLA
  • Brandon J. Kluk – LANB
  • Angela Meier – LANB
  • Benjamin J. Migliori – NEB-C
  • Sara Montoya – NEB-P
  • Megin C. Nichols – NEB-SF
  • Natasha Stanke – NEB-SF
2000
  • Po-Ching Chen – JRO
  • Carolyn A. Moss – MLA
  • Mathew A. Goldman – LANB
  • Alexander Rand – LANB
  • Billy Dean Wade – NEB-C
  • Danielle Esquibel – NEB-P
  • Brandon Condrey – NEB-SF
  • Jayme Heath – NEB-SF
1999
  • Michael Greene – JRO
  • Andrea Scribner – MLA
  • Michael Broxton – LANB
  • Moss Templeton – LANB
  • Elizabeth Rivera-Dirks – NEB-P
  • Karissa Michelle Lopez – NEB-SF
  • Eli Van Cleve – NEB-SF
1998
  • Karen Cheng – JRO
  • Amber Murray – MLA
  • Raj Jain – LANB
  • William A. Zinn – LANB
  • Darlene Melendez – NEB-P
1997
  • Henry Huang – JRO
  • Jane L. Pratt – MLA
  • Alana S. Benjamin – LANB
  • Hilary Clay – LANB
1996
  • Ari Mark Turner – JRO
  • Jada Hsien-Chieh Yuan – MLA
  • Paul Meier – LANB
  • Shimon A. Whiteson – LANB
1995
  • Michelle A. Petrovic – JRO
  • Susanne M. Eklund – MLA
  • Christopher Fasel – LANB
  • Matthew T. Hahn – LANB
1994
  • Michael Dewey – JRO
  • Marilyn Linda Kwan – MLA
  • Elizabeth A. Goldman – LANB
  • Bobbye Jean Roberts – LANB
1993
  • Daniel Whiteson – JRO
  • Brenda Lee-hao Liu – MLA
  • Vera Boulaevskaia – Special Award-1
1992
  • Evan Scannapieco – JRO
  • Alyssa Han – MLA
1991
  • Jacob Morzinski – JRO
  • Allison Lindman – MLA
1990
  • Deborah Bacon – JRO
  • Melissa Klein – JRO
  • Melissa Fu – MLA
1989
  • Aaron Thode – JRO
  • Jocelyn Neal – MLA
1988
  • Paul Thiessen – JRO
  • Mara Beverwyk – MLA
1987
  • Suruchi Bhatia – JRO
  • Stephanie Hue – MLA
1986
  • John MacFarlane – JRO
  • Rebecca Mischke – JRO
  • Alyssa Turner – MLA
1985
  • David Woodruff – JRO
1984
  • Charles Ferenbaugh – JRO